MGR. MGA. TEREZA VÁŇA JIRKŮ

Jak to všechno začalo?

Kreslení, malování a tvoření je mou vášní odmalička. Proto jsem se při výběru střední školy moc nerozmýšlela a umělecky zaměřená škola pro mě byla jasnou volbou. Nastoupila jsem na Soukromou střední školu grafickou do Jihlavy, kde jsem se naučila základy různých výtvarných technik, focení ale také získala lásku ke grafice a digitální tvorbě.

Po střední škole jsem pokračovala na bakalářském studiu v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Vybrala jsem si obor Mediální a didaktická ilustrace. V rámci studia jsem vytvořila několik úspěšných knih. Humorně pojatá knížka Jak se zbavit kuny? byla nominovaná na cenu Studentský design a vystavená v Českém centru ve Vídni. Kniha Lexikon kávy se dočkala vydání u nakladatelství Albatros Media.

 

,,Studium mě nadchlo. Ráda se učím nové věci, které mohu uplatnit v praxi.“

Po dokončení bakalářského studia jsem se rozhodla pro pokračování na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. V ateliéru Vizuálního designu jsem mohla uplatnit všechny své multioborové znalosti. Mojí magisterskou prací byla kniha o environmentální migraci – Nature àla carte, která byla vybraná v rámci kategorie Erste Premiér Talent Displey na Designblok, Prague International Design Festival 2019.

V roce 2021 jsem v rámci Univerzity Karlovy dokončila své druhé magisterské studium v oboru Aplikovaná etika. Má diplomová práce se hlouběji zaměřovala na environmentální migraci a etické aspekty jejího řešení. Tématicky rozšiřuje knihu Nature àla carte jejíž vydání se připravuje.

Co dělám, když netvořím?

Sním, přemýšlím, fotím, kreslím, maluji obrazy, sportuji, poslouchám podcasty. Hlavou mi běhá spoustu nápadů. Jsem vizionář ale zároveň pro co se rozhodnu, to také dotáhnu do konce. I když to někdy stojí několik probdělých nocí.

Mé studium školou neskončilo. Absolvovala jsem několik online kurzů z nejrůznějších oblastí od módního stylingu přes základy copywritingu až třeba po digitální marketing. Ráda se učím nové věci a zkouším nové tvůrčí techniky. Co se naučím, to také rovnou přenáším do praxe. Čtvrtým rokem žiji ve Švýcarsku. Objevuji kouzlo hor a zdejší přírody. Cestuji a poznávám švýcarskou kulturu.

 

Baví mě

Slow fashion, skialpy, hiking, historie, udržitelnost, minimalismus, sociologie, ruch města, fotografie, ilustrace, architektura, naučná literatura, papírnictví. Miluji dobré jídlo, gin s tonikem, pastel de nata, špagety Bolognese, víno a hlavně dobrou kávu.